FOTO v ZÁHRADE 2014 PDF Tlačiť E-mail

 

 

 

V sobotu, šiesteho septembra, sa brány Medickej záhrady v Bratislave otvorili trochu skôr ako zvyčajne. Aj ruch bol v tom čase väčší, ako po iné dni. Nestranný pozorovateľ mohol sledovať, ako sa z pristavených áut na chodníku kopí množstvo materiálu. Ako ľudia, čo ho priviezli, pobehujú okolo stromov, naťahujú siete, stavajú altánky. Postupne pribudlo množstvo banerov, vrecia na separovaný odpad a dokonca mohol počuť zvukovú skúšku aparatúry, blízko postaveného registračného miesta. Ak bol pozorovateľ dostatočne zvedavý, jeho záujem ešte vzrástol. Niečo veľké sa tu chystá, pomyslel si, dnes tu bude určite rušno. Zainteresovaní to vedeli už dávno a všetci sa veľmi tešili. V ten deň sa totiž konala akcia, ktorú mal v kalendári zapísanú hádam každý fanúšik fotografie zo široka-ďaleka. FOTO v ZÁHRADE 2014 sa začína...

 

 

Napriek tomu, že to bol už štvrtý ročník, organizátori ani tentoraz nenechali nič na náhodu. Keďže ide o  podujatie pod holým nebom, pripravení boli aj na rozmary počasia. Preto každý účastník- vystavovateľ obdržal pri registrácii okrem darčekov a propagačných materiálov od našich parterov, aj ochranný igelitový obal. Ten poslúžil hlavne predpoludním, keď sa areál zapĺňať prvými vystavujúcimi a z oblohy dopadlo zopár kvapiek jesenného dažďa. Našťastie netrval dlho a ani jeho intenzita nebola nijako závažná, takže siete sa zapĺňali jedna radosť.

 

 

Ako je dobrým zvykom, samotnú akciu dopĺňal sprievodný program. O ten sa opäť postarali svojimi work-shopmi naši partneri z AKF a Marcel a Michal Rebro. Akadémia kreatívnej fotografie pripravila WS o portrétnej fotografii. Prednášajúci lektor Andrej Lojan a modelky Lucka a Simonka boli stredobodom záujmu mnohých amatérskych fotografov. Obe modelky, oblečené do svadobných šiat,  do prostredia mestskej záhrady v tú sobotu dokonale zapadli. A keďže sa počasie umúdrilo, mohli sme ohlásiť aj druhý bod programu - ukážku kvadrokoptér  v podaní otca a syna Rebrovcov. Nad hlavami návštevníkov lietali drony, fotili priebeh podujatia a výsledky toho, čo zhora zaznamenávali, mohli návštevníci i účastníci sledovať na nainštalovanej obrazovke v strede parku. Aj o tento WS bol veľký záujem.

 

 

Komentovanie vystavovaných prác odbornou porotou býva každý rok vrcholom akcie. Inak tomu nebolo ani teraz. Jej zloženie sa v tomto ročníku mierne zmenilo, keď už stálice poroty  Aňu Struhárovú a Mišku Bosákovú doplnil namiesto zaneprázdneného Jula Kotusa iný známy fotograf, Laco Struhár. Ten do tohto tria skvele zapadol. Svojimi skúsenosťami a radami, ale i vtipnými a milými komentármi, si získal nielen nás v klube. Mimochodom, Julo sa nakoniec na pár chvíľ zastavil, čím nás potešil. A radosť nám urobila aj krátka návšteva ďalších zvučných mien slovenskej fotografie ako Matúš Zajac, Filip Kulisev či Marián Pauer.

 

 

Vystavujúcich z roka na rok pribúda. Teraz sa ich počet zastavil tesne pod hranicou osemdesiat. Siete medzi stromami teda skrášlili práce sedemdesiatichôsmich fotografických nadšencov. Okrem spomínanej odbornej poroty, ich kvalitu mohol ohodnotiť každý návštevník Medickej záhrady a svoj názor vyjadril aj organizátor - členovia z NOBAF-u. Kto si odniesol jednu z mnohých krásnych cien, si spolu z galériou môžete pozrieť nižšie. Mne len ostáva v mene našej organizácie poďakovať všetkým partnerom, sponzorom, vystavujúcim i návštevníkom za príjemne prežitý deň. V spoločnosti dobrých ľudí a krásnych fotografií. Tešíme sa znovu o rok, priatelia!

 

 

Výsledky FOTO v ZÁHRADE 2014

Porota návštevníci:

1.miesto - Adam Kováč
2.miesto - Matej Kováč
3.miesto - Jana Kvaltínová

Odborná porota:

Cena NAY  - Peter Dobiš
1.miesto - Lukáš Procházka
2.miesto - Boris Bunčák
3.miesto - Ondrej Medveď

Čestné uznania:

Kata Sedlák
Marcel Rebro
Tomáš Horník

Porota NOBAF:

1.miesto - Koloman Wágner
2.miesto - Daniel Lenghart
3.miesto - Filip Mrocek

Čestné uznania:

Lucia Brosnická
Tibor Cibira
Katarína Selecká
Eva Nemcová
Michal Páleš

 

Text; Peter Škodáček
Foto; Boris Cambel, Janka Zlochová