Vieme prežiť bez plastov?

Mnohí ľudia dnes preferujú názor, že žijeme dobu plastovú. Bez nich by sme vraj boli viacmenej stratení. Bol to jeden úžasný nápad a vynález – plast. Komplikácie nastali až vtedy, keď sa zistilo, že sa vlastne ešte žiaden plast nikdy nerozložil. Za bežných podmienok sa len rozdrví na mikroskopické čiastočky, ktoré ďalej kolujú v prírode. Vraj ich dnes máme už aj v pitnej vode, či v jedle. Ktovie. Človek nikdy nevie, z čoho vlastne priberie.

plastový odpad

Nakupovať bez plastov je náročné. Stačí si len pomyslieť na to, koľko plastových obalov si donesieme z bežného nákupu domov. Chlieb, rožky, zelenina, ovocie, ryža, cestoviny, nápoje… všetko je balené v plastových obaloch. Často krát by sme museli dlho premýšľať nad tým ako by sme to mohli kúpiť bez týchto obalov. V konečnom dôsledku všetko sa doma vyrábať nedá, tak to musíme kupovať http://zivot.aktuality.sk/clanok/31547/kupovat-zlato-je-cista-investicia-je-to-pravda takto zabalené. Keď si chceme niečo objednať, tak nám to príde zabalené v plastových obálkach https://www.2packsk.sk/obalky-sk/plastove-obalky-sk. To je len malý príklad toho, čo všetko je vytvorené z plastu. Napríklad aj taký telefón alebo notebook, na ktorom práve čítate tento článok.

textúra plastu

Našťastie, opäť niekto múdry vymyslel ako plast recyklovať. Potom sa k tejto iniciatíve pridala aj ďalší a začal sa plast triediť. Recyklovať. Nemusí sa len spaľovať, čím by do ovzdušia išli škodlivé látky, ale môžeme ho aj naďalej využívať v podobe nových výrobkov, ktoré sa z recyklovaného plastu vyrobia. Dáme mu tak šancu na ďalšie využitie. Inak by jeho cesta skončila na skládke alebo v spaľovni.

Netreba sa teda všetkého obávať. Ľudia sú vynaliezaví a vymyslia všeličo. Aj plastové obálky sa môžu používať v rozumnej miere. Stačí ich viackrát použiť v prípadoch, keď je to možné a následne odhodiť do smetného koša určeného na plasty. Tým mu zaručíme šancu na nový začiatok. Takýto plastový odpad sa k vám potom môže vrátiť naspäť v podobe odpadkového koša alebo flísovej bundy.