Prečo skúsiť práve bielkovinovú (proteínovú) diétu

Ktoré diéty nás napadnú v prípade, ak by sme sa mali zamerať na tie najznámejšie a doporučené? Aj napriek tomu, že existuje veľa typov diét a doporučených stravovacích návykov, vybrať tie skutočne funkčné a rokmi overené je trochu ťažký oriešok. Na druhej strane však určite nemôžeme všetky negovať, preto spomeňme jednu z tých najznámejších a v podstate overených, akou je konkrétne bielkovinová diéta.

toust

Inak známa tiež ako proteínová alebo ketónová má svoj zaužívaný systém s logickým podkladom. Je špecifická vyšším príjmom bielkovín, no na druhej strane prísnym obmedzením cukrov, respektíve sacharidov celkovo. Možno sa zdá princíp minimalizácie príjmu sacharidov prísny, ale na druhej strane sa musíme zamerať takisto na efektivitu a žiaľ, každá diéta v rámci svojej funkčnosti musí požadovať dodržiavanie istých pravidiel. Konkrétna výhoda proteínovej diéty však spočíva v tom, že pri nej neubúda svalová hmota a tým pádom nestrácame fyzické sily. Skutočne ide najmä o obmedzenie pre chudnutie neefektívne vysokého príjmu látok, ktoré sa v tele ukladujú a ich spaľovanie prebieha náročnejšie, čo má za následok zbytočné priberanie. Máme na mysli predovšetkým príjem sacharidov, ktoré v tomto prípade musíme dostať na minimálnu úroveň.

špagety

Tento postup má svoje logické vysvetlenie. Je pravda, že sacharidy sú našim hlavným zdrojom energie a prijímame ich často v pomerne vysokých dávkach za deň. No pokiaľ sa naše telo takéhoto vysokého príjmu sacharidov vzdá, začne využívať „záložné zdroje“, akými sú tuky a mastné látky. To znamená, že naše telo začne získavať potrebnú energiu so spaľovania telesných tukov. A to je predsa prioritou každej funčknej diéty, no nie?
Bez príjmu potravy a s hladovkou sa totiž existovať nedá. Skutočne nedá. Práve preto je potrebné vytvoriť si pre chudnutie efektívne stravovacie návyky, ktoré by však neohrozili naše zdravie a fyzickú výkonnosť. A tu je esom v rukáve opisovaná keto, respektíve proteínová diéta.