Inovatívne solárne panely – viete, čo všetko v sebe ukrývajú?

Pri rozhodovaní o tom, aký zdroj energie bude vykurovať náš príbytok, častokrát zvažujeme aj alternatívne spôsoby vykurovania domácnosti, ktoré sú čoraz viac a viac žiadané. Sú predstavované verejnosti ako ekologické, pretože spravidla čerpajú energiu z nevyčerpateľných zdrojov a navyše, pri ich prevádzke môžeme výrazne ušetriť finančné prostriedky oproti klasickým druhom vykurovania. Takýmto typom vykurovania sú aj solarne panely. Už z ich názvu tak trochu vyplýva, o čo ide, avšak mnohí ani len netušia, ako solárne panely fungujú. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko podstatné o tomto modernom druhu vykurovania domácnosti.

solární panely

Solárne panely a ich hlavná podstata

Poďme si teda krok po kroku predstaviť to, ako solárne panely fungujú. Určite ste už zahliadli na strechách domov zvláštne priehľadné štvorce, ktoré sú otočené smerom k slnku. Spravidla vyčnievajú zo strechy a sú umiestnené tam, kde najviac počas dňa svieti slnko. Úlohou solárnych panelov je absorbovať energiu zo slnka, ktorú potom ďalej odovzdávajú a v konečnom dôsledku vzniká elektrina, teplo a teplá voda v celej domácnosti. Výroba solárnych panelov prešla rôznymi technológiami a dnes sú vyrábané spravidla na báze kryštalického kremíku. Niektorí výrobcovia využívajú iné materiály, avšak vždy platí, že panel musí byť naozaj veľmi tenký, no zároveň odolný voči poveternostným podmienkam.

solární panely na střeše

Sú solárne panely naozaj účinné?

Pokiaľ si vyberiete spoľahlivého dodávateľa, ktorý sa pýši spokojnými zákazníkmi, môžu byť vaše solárne panely skutočne veľmi účinné. V našich zemepisných šírkach sa odhaduje, že solárne panely dokážu pokryť približne 60 až 70 % ročnej spotreby vody a tepla v jednej domácnosti. K solárnemu systému sa spravidla inštaluje aj doplnkový vykurovací systém, ktorý slúži ako náhrada. Pri rozhodovaní o tom, či sa vám solárne panely vyplatia alebo nie, myslite na to, že slnečná energia je zadarmo a preto jej čerpanie nám dokáže ušetriť nemalé peniaze. Všetko však záleží od toho, v akej oblasti sa nachádzate. Na juhu si ľudia počas roka užijú slniečka o niečo viac ako na severe, a preto na juhu budú slnečné kolektory účinnejšie. Počítajte s tým, že prvotné náklady budú o niečo vyššie, avšak určite sa vám táto nemalá investícia rýchlo vráti.

Zaujímajú vás solárne panely? Kliknite na webovú stránku https://www.viessmann.sk/ a zistite o nich všetko podstatné.