Ako využiť svah na stavbu domu?

Výhody rodinného domu netreba zrejme ani predstavovať. Najmä rodiny s deťmi si prídu v domčeku s terasou a zeleným trávnikom na svoje. Ak sa rozhodnete pre výstavbu vlastného rodinného domu, môžete natrafiť na problém hneď na začiatku. A tým je pozemok. Ak vlastníte kus stavebného pozemku, ani neviete o koľko starostí máte menej. Pozemkov na predaj je v dnešnej dobe málo a ceny za meter štvorcový sa pohybujú v rekordných číslach. Aj keď množstvo ľudí si myslí, že na stavbu budete potrebovať veľký, rovinatý pozemok, opak je pravdou. Dom vo svahu nebýva ničím výnimočný a dobrý projektant vám aj z najmenšieho, strmého terénu vyčarí projekt domu do svahu ako z katalógu.

dom vo svahu

Pivnice a garáž.

Kto povedal, že bungalov musí byť len prízemný? Čoraz viac ľudí využíva svah na vybudovanie pivnice alebo garáže. Tieto technické miestnosti budete mať oddelené od obytnej časti a prakticky využijete spodnú časť vo svahu. Namiesto garáže môžete miesto využiť len na parkovací priestor.

V prípade, že chcete mať garáž prepojenú s obytnou zónou a pivnicu nepotrebujete, môžete priestor pod domom využiť na relaxačnú zónu so saunou alebo vínnu pivnicu a oddychovú miestnosť. Pokiaľ nie ste zástanca klasického bungalovu, do svahu vám projektant môže vytvoriť projekt na mieru a vy sa môžete pýšiť originálnou netradičnou stavbou prispôsobenou len na váš pozemok. Dobrý projektant vám navrhne najlepšie rozmiestnenie izieb, terénu prispôsobí vchod aj okná a vy sa vyhnete vyrovnávaniu pozemku.

strmý pozemok

Úprava exteriéru.

V takomto type pozemku sa nezaobídete bez schodov. Praktické riešenie však nemusí byť vôbec komplikované a vy v konečnom dôsledku schody k domu ani nebudete vnímať. Dôležité je navrhnúť terasu a väčšinu trávnika na rovinatú časť. Pri strmom teréne sú moderné aj takzvané kaskády. Čomu sa nevyhnete pri úprave pozemku sú oporné múry, ktoré zabraňujú zosuvu pôdy.

Nezařazené