FOTO V ZÁHRADE 2016 PDF Tlačiť E-mail

Foto v záhrade 2016


Máme to za sebou. Týždne príprav, desiatky stretnutí, stovky mailov a je koniec. Šiesty ročník parkového foto-festivalu zatvoril svoje brány. Zostali spomienky a krásne fotografie.
Znie to dosť nostalgicky, čo poviete? Nuž, tak je to vždy, keď sa končí niečo príjemné a pekné. Ale, aby Vám i nám nebolo tak clivo, dajme si spomienkovú rekapituláciu.

Je slnečné septembrové ráno, slnko je už hore a dáva tušiť, že deň bude ako maľovaný. Za tie roky, čo sa tu takto skoro stretávame, aby sme mohli pripraviť bezchybný chod podujatia, sme už zažili všetky druhy počasia. To dnešné je ako na objednávku, takže vopred vieme, že odpadá starosť s igelitom či pršiplášťami. Už máme skúsenosti s ťahaním sietí, skladaním altánkov, ozvučením, prípravou tlačív a propagačných materiálov, takže práca nám ide krásne od ruky. Hodinu pred začiatkom registrácie sme v podstate hotoví. Až teraz však začíname byť nervózni. A všetci si kladieme (asi ako každý rok) jedinú otázku; príde vôbec niekto?

Naše obavy sú, našťastie, zbytočné. Hoci v týždni, kedy sa náš festival konal, sú dva dni  sviatky a mnohí ľudia túto možnosť využili na dovolenku, Medická záhrada sa na našu veľkú radosť, začína zapĺňať návštevníkmi, a natiahnuté siete prvými prácami vystavujúcich. Tých bolo tento rok takmer päťdesiat. Prišli nielen z hlavného mesta a jeho okolia, ale až Banskej Bystrice, či spoza rieky Moravy. Potešili nás svojou prítomnosťou aj starí známi, ale aj nové tváre. Sme radi, že si cestu k nám aj tento rok našli deti z ateliéru Fantázia pod vedením ich vedúcich.

Každý kto naše podujatie už niekedy navštívil vie, že pre nás sú dôležité dve skutočnosti - výber poroty a sprievodný program. Myslíme si, že tento rok sme mali pri ich výbere naozaj šťastnú ruku. V porote bola prvýkrát vychádzajúca osobnosť svetovej fotografie, ktorá má k našej akcii naozaj blízko. Vyhrala totiž jeden z predošlých ročníkov. Mária Švarbová tak akoby symbolicky odovzdala štafetu úspechu ďalšiemu budúcemu talentu. Veľmi nás potešilo, že pozvanie robiť jej garde prijali dvaja profesionálni fotografovia. Vít Mádr má skúsenosti s hodnotením fotografií na známom českom portáli a Julo Kotus už na Foto v záhrade dvakrát hodnotil. Takže bez nadsádzky to bola doslova hviezdna zostava.

Ani sprievodný program nemal jedinú chybu. Jeho súčasťou bola partia zo slovenskej yoyo asociácie, ktorá okrem ukážok svojich schopností spravila pre návštevníkov podujatia malý workshop.
Prevažne mužské, ale i to ženské oko zaiste potešila maliarka bodypaitingu Radka Baňacká a hlavne modelka Tatiana Salagová. Na jej tele vznikalo počas dňa priam umelecké dielo. Na nezáujem zvedavých objektívov sa rozhodne sťažovať nemohli. Zlatým klincom programu (a tentokrát sa potešilo zasa dámske oko) boli super parkouristi Michal Barbier a Dominik Ráček. Ich akrobaciu zo zatajeným dychom sledovala takmer celá Medická záhrada a my sme zatiaľ nerušene zrátali výsledky a pripravili sa na to najdôležitejšie: vyhlásenie víťazov.

Ako záverečná bodka, nech je naše poďakovanie všetkým partnerom a sponzorom, skvelej porote a účinkujúcim, vystavovateľom i návštevníkom. Opäť ste nám dali pocítiť, že to celé má zmysel, že láska k fotografii je silná a obohacujúca. Bolo to nádherné stretnutie prijemných ľudí, tešíme sa na to ďalšie, siedme. Tak ahoj o rok, priatelia!

 

Výsledky:

Hlavná cena NAY:		Tibor Cibira

Cena poroty: 1. Slava Sedláčiková
2. Kvetoslava Saková
3. Roman a Janka Křížovi

Cena návštevníkov: 1. Dušan Dvořáček
2. Andrea Hulalová
3. Samuel Moško

Cena NOBAF: 1. Samuel Moško
2. Walde Jánsky
3. Eva Nemcová

Čestné uznania: Ondrej Medveď
Miro Bartánus
Koloman Wágner
Veronika Viskupová
Alexander Kolovratník

Cena detská kategória: 1. Tomáš Uhrín
2. Martin Suchan
3. Lukáš Valach

Cena Nikon a Prolaika: Samuel Moško

 

Autor textu: Peter Skodáček

Fotografie: Barbara Vašková, Daniela Bartošová, Boris Cambel, Pavol Obora a Jirko Strachota