Držiak externého blesku s bajonetom Bowens: úprava – zvýšenie nosnosti PDF Tlačiť E-mail

 

Ako použiť beauty-dish (neskladací) so systémovým bleskom? Jednoducho, pohľadám a kúpim držiak s bajonetom a naňho ho namontujem. Aj som našiel. Boli v ponuke 2 druhy: L a T. Vyhral T pretože s L-kovým mám problém namontovať tam aj odpaľovač aj blesk tak aby sa dala hlava blesku zasunúť hlbšie do držiaka softboxu, alebo čohokoľvek nasadeného na držiaku.

 

Objednal, kúpil, ale pri skladaní sa mi nepozdávalo konštrukčné riesenie pripojenia obruče bajonetu na koľajnicu ktorá to celé drží. Po ďalšom hľadaní som narazil na veľmi podobý produkt, kde písali že maximálny rozmer nasadeného príslušenstva je stripbox 22x90, Easy softboxy do 60x60cm. Takže ak to chcem požívať so 70cm beauty-disch-om a navyše vonku, kde sa do toho môže oprieť vietor, musím to zosilniť aby to držiak vydržal.

 

Prvý nápad bol spevniť iba vnútornú stranu spoja nejakým presným hliníkovým L-kom, čím by som zároveň zabránil kývaniu do strán, pretože diery na obruči sú väčšie ako šróby a jediné čo to drží je len trenie na maličkej ploche.

 

Nápad č.1 ale neriešil problém s vetrom tak som sa rozhodol že to podopriem ešte na dvoch bodoch.

 

 

Použitý materiál:

 

Plech hrubý 1.5mm. Chcel som pôvodne 2mm ale nezohnal som. Hrúbka 1.5mm stačí, drží to a ľahšie sa s ním pracovalo. Ale dá sa použiť aj ten 2mm. Zohnal som nepotrebný plech, síce natretý na žlto, čo mi dalo najviac roboty obrúsiť tú farbu.

2x šrób M4 s kužeľovitou (zápustnou) hlavou a k tomu matice. Šróbiky som kúpil pre istotu všetky dĺžky čo mali a najviac pasoval ten najkratší a nemusel som ho skracovať.

 

Použité náradie:

 

pilka na železo, pilník, zverák, kladivo, vŕtačka (aku skrutkovač), vrták 4mm, kužeľový záhlbník, karbobrúska.

Po meraní a odskúšaní kartónového protypu som sa do toho pustil.

 

Postup:

 

1. Podľa náčrtu som vyrezal (rezy sú červenou) „polotovar“ tak, že som si nechal rezervu v strednej časti aj na ramenách, aby som to mal za čo upnúť do zveráka pri ohýbaní.Rezy som začistil aby som sa na nich neporezal.

 

2. Vo zveráku som urobil pravouhlé ohyby označené zelenou farbou. Aby bol polomer ohybu čo najmenší pomohol som si malým kladivom počas ohýbania. Rovinu obidvoch ohnutých budúcich „uší“ som si skontroloval na hrane stola.

 

3. Nasledovali modré ohyby, ktoré som robil najskôr odoka a po prirovnávaní k držiaku a znova ohýbaní dostal do správneho uhlu.
pozn.: môj zverák má na čeľustiach zdrsnenie, takže sa ohyb začal máličko skôr ako bolo upnutie a musel som potom zkosiť hrany na koľajnici aby plocha medzi modrými ohybmi úplne doliehala na koľajnicu.

 

4. Podľa dierok v koľajnici som si poznačil a navŕtal 4mm vrtákom diery v strednej časti.

 

5. Navŕtal som 4mm diery v „ušiach“. Pozor, obruč bajonetu treba namontovať v najvyššej polohe, je tam vôľa (popísané v treťom odseku)

 

6. Opracoval prebytočné a vyčnievajúce časti, zaoblil a definitívne zkosil hrany.

 

7. Celé zmontoval a podľa dierok v „ušiach“ naznačil a vyvŕtal 4mm diery do obruče bajonetu.
pozn.: až doteraz sa s pôvodným kúpeným držiakom nič nerobilo, teda okrem toho zkosenia koľajnice.

 

8. Z opačnej strany obruče som urobil zapustenie pre hlavy šróbov najskôr 8mm vrtákom a presne doladil záhlbníkom.

 

9. Konečná montáž

 

10. Ešte to odmastím a natriem na čierno.

 

Na záver dodám že je to celé dosť pevné a stredná časť nie je potrebná. Môže sa skrátiť tak aby bola len medzi koľajnicou a spodnou časťou držiaka. Ja som ju tam nechal ak by som niekedy dorábal to L-ko z nápadu č.1
Cena: plech som dostal zadarmo, pár centov za šróbiky, náradie som mal takže som sa isto zmestil pod 1€.


text a foto: Pavol Obora