Večery s fotografiou – WILDLIFE PDF Tlačiť E-mail

Jakub a Filip Mrocek

24.6.2015

Keď sme vo fotoklube organizovali prvé večerné posedenie pri fotografii, tak sme riešili, či to nazvať Večer s fotografiou alebo Večery s fotografiou. Nakoniec sme sa priklonili k druhému názvu, pretože sme vedeli, že ten večer nebude iba jeden! Na druhej strane to bude aj náš záväzok voči fotonadšencom, že tieto príjemné posedenia budú mať určitú pravidelnosť, ktorú by sme chceli dodržiavať.

 

...a tak sa konal náš druhý Večer s fotografiou. Téma bola tentokrát veľmi „divoká“ – WILDLIFE. Jej zástupci až tak divoko nepôsobili, skôr naopak. S veľkou radosťou naše pozvanie prijali dvaja mladí talentovaní fotografi - Filip a Jakub Mrocek (www.fotolovci.sk), ktorí wildlife fotografii zasvätili všetok svoj voľný čas. Keď sa ich rovesníci venovali aktivitám, ktoré prislúchajú "násťročným", tak Jakub a Filip trávili svoj čas v lesea "lovili" zvieratá svetlom. Pre nich to však nie je iba fotka zvieraťa, ale pochopenie jeho života, zistenie jeho návykov a rešpektovanie ho ako súčasť prírody.

 

Žáner wildlife zachytáva zvieratá v ich prirodzenom prostredí a Jakub a Filip nám strhujúco popísali koľko hodín, dní, až týždňov sa niekedy dostávali k nejakej fotke. Na začiatku bol vždy nápad, z ktorého pramenil celý projekt a až poslednou bodkou bola fotka daného druhu. Mnoho nocí strávili v prírode, aby boli zvieratám čo najbližšie. Stravovali sa niekedy dosť striedmo, časom jedlo došlo úplne a vôbec to nebola záruka, že odfotili nejakú fotku. Zvieratá veru nie sú modelky, ktoré prídu, keď chceme. Fotograf musí ísť vždy za nimi a stále to nemusí zaručovať úspech. Na tomto žánri je skvelé, že keď Vám vyjde nejaká fotka, tak ste vždy šťastní, lebo to si nenaplánujete.

 

Ľudia už pomaly zabúdajú aké krásy sú okolo nich. Zabúdajú na fascinujúci život, nie iba v lese, ale aj v korunách stromov, v tráve, na oblohe...
Kedy ste sa naposledy zastavili a napríklad pozerali na mravca ako sa snaží odtiahnuť omrvinku? Skúste sa zastaviť v tomto uponáhľanom svete a uvedomiť si, že aj Vy ste neoddeliteľnou súčasťou toho krásneho ekosystému, ktorý nás obklopuje z každej strany.

 

Bol to veľmi príjemný večer, Jakub a Filip sa vtipne dopĺnali, porozprávali príhody z fotenia, ale aj z prípravy materiálu, krytov, ich vlasné vylepšenia ako čo najlepšie nafotiť wildlife. Videli sme množstvo nádherných fotiek, ku ktorým boli aj zaujímavé príbehy ako vznikli. Bolo to veľmi inšpiratívne stretnutie a za to patrí Jakubovi aj Filipovi veľká vďaka.

 

Veľa štastia a dobré svetlo, chalani!