MFF Myjava 2014 PDF Tlačiť E-mail

Takto žijú kopanice

Tretí júnový víkend zažila myjavská metropola veľkolepú oslavu hudby, tanca a ľudových tradícii. Konal sa tu už 55. ročník Medzinárodných folklórnych slávností a NOBAF pri tom skrátka nemohol chýbať. Priznám sa, že ako rodák som atmosféru tohto festivalu poznal, učarovala mi už dávno a dlho som sa túžil podeliť o ňu s priateľmi z klubu. Tento rok sa to podarilo. Všetci sme si festival náramne užívali a hoci je lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť, ponúkame vám aspoň malú ochutnávku v podobe fotoreportáže. Možno Vás motivujeme a o rok sa na kopaniciach stretneme...

 

Na Myjavu sme dorazili v piatok večer. Program začína už vo štvrtok vernisážou v múzeu SNR, ale hudobno-dramatická časť slávností až piatkovým otvorením v amfiteátri PKO Trnovce. Areál je od mesta vzdialený necelé tri kilometre. Jeho srdcom je amfiteáter s kapacitou 5000 divákov, súčasťou sú priľahlé lúky i betónové plochy, teda skutočne ideálne miesto na takéto podujatia. Navyše okolitý les poskytuje to pravé na oddych i kultúrno-spoločenské aktivity. Počas festivalu sa jedna z čistiniek premieňa na čarovné miesto s príznačným názvom Mestečko MY-A-VY. Zažiť tu môžete divadlo, školu tanca, koštovku páleného, ochutnať z kuchyne starých materí, či upliesť vlastný korbáč. Pre najmenších je pripravených množstvo atrakcií, takže ani Vaša ratolesť sa tu nudiť nebude a vy môžete konečne skúsiť dúšok pravej kopaničiarskej päťdesiatdvojky. Vitajte na Myjave, priatelia...

 

V sobotu sa na pár hodín všetko presúva do centra mesta. Na námestí sa koná "Jarmek pot Mijafskú vežu". Podobné trhy pozná veľa miest, tento je však skutočne iný. Žiadne stánky s čínskymi fejkami, ani podobným haraburdím. Tu to dýcha históriou, akoby ste sa presunuli v čase o sto rokov späť. Umelecký kováči, čipkári, košikári, drotári, rezbári. Vôňa medovníkov či slivkového lekváru, ktorý varí čiperná babička. A keď chcete mať jarmok ako na dlani, môžete sa vyšliapať na vežu kostola, o ktorej spieva aj myjavská hymna. Odtiaľto uvidíte aj sprievod jednotlivých súborov, ktoré tu vystupujú. Tento rok okrem domácich, bolo aj päť spoza hraníc. Český, albánsky, čílsky, kazachzský, indonézsky a ruský folklór boli výborným spestrením tohtoročného programu. Aj takéto bohaté zastúpenie podčiarkuje vysokú úroveň týchto slávností.

 

Po obede sme sa presunuli opäť do Trnoviec. Ochutnávať, zažívať, spoznávať. A dokumentovať. Ponuka bola bohatá. Zastúpenie tu malo veľa regionálnych kuchýň zo Slovenska i Moravy . Ak patríte k aktívnejším návštevníkom, zúčastniť ste sa mohli tanečnej školy Verbunk priamo v mestečku MY-A-VY alebo sa predviesť ako zabávač či spevák na javisku, ktoré popoludní patrilo všetkým šikovným. Večerný amfiteáter lákal na vystúpenia amatérskych aj profesionáloch súborov a ľudových hudieb. Bolo to farebné, pestré a miestami až exotické. Najmä vtedy, keď pódium ovládli rytmy spomenutej Indonézie, či zo sibírskych oblastí Ruska. Každý mal čím zaujať, čo odovzdať, ako nadchnúť. Opäť sa potvrdilo známe porekadlo; hudba je mocná čarodejka. Spája ľudí, národy a rozumieť sa jej dá aj bez slov.

 

Nedeľný galaprogram bol krásnou bodkou za skvelým víkendom. Moji priatelia odchádzali nadšení a vraviac, že o rok určite prídu. A to je asi tá najlepšia vizitka. Rád by som touto cestou poďakoval všetkým organizátorom za úžasný program, servis a kvalitu akou sa tento festival vyznačuje. Poďakovanie patrí aj Marekovi Hrinovi za akreditácie, vďaka ktorým mohli vzniknúť tieto exkluzívne zábery. A Katke Dudíkovej za spoluorganizovanie a ubytovanie Nobafákov. Myjava má odteraz miesto v našom klubovom kalendári. Tak teda, dovidenia MFF v roku 2015!

Text: Peter Škodáček
Foto: Pavol Obora, Boris Cambel, Radovan Mišík, Peter Škodáček, Janka Zlochová

 

GALÉRIA