WORKSHOP - Voda na Zelenej vode PDF Tlačiť E-mail

 

Ste fotografi? Ak aj nie telom i dušou, aspoň trochu určite, pretože teraz by ste asi čítali trebárs o retiazkovom očku v háčkovaní. Nás fotografovanie baví takže radi si nájdeme príležitosť vypadnúť s partiou von a popri inej zábave aj niečo nafotiť.

 

V klube sme sa dlhšiu dobu pohrávali s myšlienkou fotenia portrétov za pomoci rozprašovačov vody (vodných trysiek). Konečne sme dohodli termín aj miesto. Ale viete ako to chodí. Keď sa niečo dohodne, na 99% sa to bude meniť. Nám plány zmenili zrážky na hornom toku Dunaja a vybraná lokalita fotenia bola krátko pred termínom zaliata vodou. Večer pred výjazdom nám prieskumník po 50km jazdení cestami-necestami doručil nové súradnice.

 

 

Stretávame sa v sobotu o 11:00 na pumpe v Moste pri Bratislave. Odtiaľ ideme spolu. Cesta asi 3 kilometre, no tachometer ukazuje +6km. Na sedadle spolujazdca beriem kinedryl, zatiaľ čo duša motoristu skladá ódu na zlaté bratislavské cesty po tohtoročnej zime.

 

Priamo na mieste stanuje pár rodín s deťmi. Zaberáme voľné miesto a tesne pred obedom vyvláčime 3 autá techniky, rekvizít a všeliakých blbostí... Nezačíname fotiť na pravé poludnie. Na rad prichádza živočíšny tuk prskajúci nad plameňom a odkvapkavajúci do pahreby alebo na krajce chleba niektorých gurmánov.

 

 

S plným žalúdkom sa fotí lepšie. Svetlo je síce tvrdé, ale tieň si spraviť vieme. Nezameriavame sa na portréty a tak viac-menej skúšame ako bude vyzerať (a čo spraví) čierna zľava aj sprava modelky. Pomaly skúšame aj "farebný" vodný závoj. Rátame ale s tým, že vyniknúť môže až na kontrasnejšom pozadí, napríklad za súmraku pri zbytkovom svetle.

 

 

Ďalšie pokusy sú len testovanie nastavení a príprava na fotenie pri menej kontrastnom svetle. Zo statívov a rekvizít staviame provizórne tienidlo, horúčavu prečkáme a večer hor sa do fotenia. Čakanie si ale skracujeme aspoň akým-takým fotením.

 

 

Večer sa na oblohe konečne ukazuje aspoň nejaká oblačnosť. Prichádzajú 2 hodinky, na ktoré sme čakali celý deň. Máme vymyslené scény, ktoré chceme nafotiť. Všetci sa točíme okolo fotenia „vojaka“. Všetci majú čo robiť. Nie, že by sa nám podarili fotky presne tak ako sme si ich predstavovali, ale na to, že to bola skúška, sme spokojní.

 

 

Niektoré zábery sme fotili z celkom slušne hlbokej vody. Pomerne strmé dno znemožňovalo bezpečné umiestnenie statívov s bleskami a museli sme ich počas fotenia aj držať. Bez tímovej práce si to neviem prestaviť. Do budúcna sme ale pripravení a poučení z vlastných chýb. Po zotmení, za hlasného kŕkania asi miliardy žiab, balíme veci späť do áut a vyrážame na "kľukatú" cestu späť.

 

Fakty:

Prieskumník, osvetľovač, aerosol-maker v jednej osobe:

Pavol Obora

Militarista a potápač:

Radovan Mišík

Kamera a Bar:

Katarína Dudíková

Majster ražňov a hlavný opekač:

Peter Briatka

Správkyňa líčidiel a modelka:

Oľga Lašová

Odpis techniky:

zlomený statív na blesk

Dátum:

15.06.2013

Čas:

11:00 – 21:30

Miesto:

Zelená voda (Most pri Bratislave)

 

PS: Touto cestou pozdravujem všetky samičky Culex Pipiens, ktorým patrili takmer všetky moje myšlienky aj sny ešte celý nasledovný týždeň...

 

text: P.Briatka

foto: nobaf

 

 

GALÉRIA

 

GALÉRIA BACKSTAGE