NOBAF na šerme PDF Tlačiť E-mail

 

Pri všetkej skromnosti, za poslednú dobu mám pocit, že NOBAF je všade. Podľa toho som volil aj názov pre túto krátku fotoreportáž. Cez víkend 21. a 22. apríla sa v Bratislave uskutočnila „Kvalifikácia juniorov v šerme na Olympíjske hry“. Dozvedel som sa o tom náhodou a ako to už v takýchto prípadoch býva – na poslednú chvíľu. Je to však lepšie ako druhá alternatíva – neskoro.
Tradične sa na športových podujatiach stretávam s Polal-om. Nebolo tomu inak ani teraz. Obaja sme stihli krátku prípravu týkajúcu sa fotografovania a pravidiel. Veľmi stručné pokyny mi poskytli mladiství zástupcovia usporiadateľa. Nič neočakávané mi nepovedali a tak spokojný so svojimi znalosťami rekognoskujem terén a vyberám pozície a postup fotenia.
Športový šerm je tradičný olympijský šport. Rozlišuje sa šabľou, šerm fleuretom a šerm kordom. Spoločné pre všetky tri zbrane je snaha zasiahnuť súpera.  Pre fotografa je dobré si pred fotografovaním zopakovať pravidlá ku každej zbrani. Platnosť zásahov signalizuje elektrický aparát. Signál z aparátu je len pomocou pri rozhodovaní rozhodcu. Šermuje sa na vodivej planši dĺžky 17 alebo 18 metrov.
Fotenie som si rozdelil na viacero „okruhov“. V prvom fotení som vybehol na tribúnu pokiaľ ešte bola voľná a spravil zábery zhora. Vyskúšal som variácie rôznych motívov, rôznych ohnísk a časov. Medzičasom Polal pofotil zdola a poctivo študoval pohyby šermiarov.
Fotenie športu sa často podceňuje. Ak ste niekedy pol dňa fotili, viete o čom hovorím. Na druhý deň vás bolia svaly, o ktorých ste ani netušili že ich máte. Vedomí si náročnosti nášho výkonu sme nepodcenili ani prestávky na kávičku a poctivo sme ich zaradili do programu fotenia, medzi jednotlivé „okruhy“. Na naše prekvapenie, v poslednom „okruhu“ sme sa stretli aj s našim spoločným kamarátom Dušanom Tkáčikom „dusant“.
Už len zdôrazním:
● Na fotky šermu, ktoré bežne vidíte na webe zabudnite (pozadie nebudete mať zjednotené).
● Blýskať počas súboja nemôžete.
● Budete zápasiť s nedostatkom svetla.
● Chvíľu potrvá pokiaľ nájdete kompromis medzi ohniskom (DOF),
kompozíciou (predvídateľnosť pohybu) a ostrením.

Na záver vás poprosím o informácie o pripravovaných podujatiach. Ak o niečom budete vedieť a možno by ste aj prijali jedného alebo viacerých parťákov na fotenie, informujte nás prostredníctvom nášho webu alebo facebook-u. Na oplátku môžeme my informovať (aj súkromne) vás.

 

Text a foto: Peter Briatka