Bratislavský autosalón 2012 PDF Tlačiť E-mail

 

Bratislava minulý týždeň (18-22.4.2012) opäť žila motorizmom. Tentokrát ale viac v mysliach jej obyvateľov a návštevníkov než na cestách.  

 

Premávka v našom hlavnom meste bola (pokiaľ viem) štandardná. V pracovných dňoch sa delí na hustú a katastrofálnu. Cez víkendy zvykne poľaviť. Mesto sa vyľudní a chvíľu je tu kľud. Tentoraz do Bratislavy mierili tisíce nadšencov motorizmu práve na víkend. Cieľovou destináciou bolo výstavisko Incheba na pravom brehu Dunaja.  „Ak sa chceme dostať na autosalón a aj niečo nafotiť, musíme ísť cez týždeň,“ zdôrazňoval som Polalovi. Bez akýchkoľvek zdržaní spôsobených dopravou som dorazil na miesto načas.

 

 

Vyberám techniku a rozmýšľam nad fotkou z exteriéru. Nič charakteristické pre autosalón mi neudrelo do očí a tak, zatiaľ čo vchádzam do výstavných hál, si v mysli ukladám úlohu na cestu späť - „aspoň jedna fotka exteriéru“. Uložené. Môže sa ísť na vec. Potom to už nabralo rýchly spád. Aj keď som pôvodne chcel ísť na autosalón oddychovať, pri väčších podujatiach sa to jednoducho nedá. Neviem či je to mojou povahou alebo niečím iným, ale neriešim to. Skrátka, neustále som bol „ako na ihlách“ aby mi nič neuniklo. 

 

Čo ma však trochu mrzí, podcenil som prípravu. Aj keď som videl veľa áut, nevidel som takmer žiadnu fotku. Opäť neviem či to možno pripísať mojej nepripravenosti, keďže som neprišiel s jasnou víziou konkrétnych snímok, alebo veľkému počtu objektov na malej ploche, ktoré na seba strhávajú pozornosť. Obdobnú situáciu možno poznáte z obchodu, keď si vyberáte tenisky, okuliare alebo čo ja viem čo... Keď máte na výber dve možnosti, rozhodnete sa rýchlejšie, ako keď si máte vyberať spomedzi stovky.   

 

Zrazu vám oči lietajú všade a nestíhate sledovať detaily, ktoré tak ako kvapky vody robia more, spoločne vytvárajú celky. Unikajú vám aj minipríbehy alebo si nevšimnete miesta, kde by sa mohli odohrávať. Mal som hmlistú predstavu, že by som si rád odniesol zopár detailov luxusnejších áut, možno nejaký abstrakt a prípadne aj záber na motor veterána s mustangom na kapote. 

 

Vcelku sa mi aj podarilo nafotiť zopár motívov, o ktoré som mal záujem, no musel som prejsť fázou „zúfalstva“. Prvú obchôdzku autosalónu som mal za sebou. Stretli sme sa s Polal-om a prebrali námety na fotografie. Myslím, že výsledok Polal-ových ideí by bol impozatný, no vyžiadalo by si to zhasnutie svetiel, naštartovanie áut, výškovú plošinu atď... Ale aj tak inšpiratívne. Každopádne krátke odloženie foťáku a tým pádom aj „vyčistenie hlavy“ prispelo k zmene môjho uhla pohľadu. V druhom kole som cielene išiel len na zaujímavejšie a fotogenickejšie miesta.
  

Povinnosti volali, musel som odísť skôr. Bola to pre mňa ďalšia nová skúsenosť a do budúcna som bohatší aspoň o pár skúseností. Nabudúce sa musím pripraviť. Ako vravel Polal, deň vopred si pozrieť inšpirácie z iných autosalónov na webe. Aj keď sa môže zdať, že na autosalóne bude dosť svetla, nie vždy a všade to tak je. Sú miesta a situácie (hlavne pri dlhých sklách aj s CPL-kom) kde nutne potrebujete ISO aj 1600. Nabudúce by som si najskôr prešiel výstavisko a až potom vyťahoval foťák a vrátil sa na zaujímavé miesta. Navyše, ak by výsledkom mala byť reportáž dokumentujúca celý autosalón ako komplexnú výstavu, určite by si to vyžiadalo minimálne dve návštevy.
 

Najbližšie nás čaká na Slovensku autosalón v Nitre, 13-16.09.2012. Ak vás tento článok inšpiroval a pôjdete fotiť, dajte nám vedieť. Možno tam skočíme aj my alebo si „ex post“ vymeníme názory a skúsenosti.

PS: Na tie mustangy čo som chcel odfotiť som nakoniec zabudol a musím sa niekedy vrátiť...  

Text: Peter Briatka
Foto: Pavol Obora, Peter Briatka

Fakty:

Miesto konania:    Incheba, Bratislava
Dátum:              18.04.2012 – 22.04.2012

Čas:                   9:00 – 19:00

Organizátor:            Incheba, a.s.
Užitočný link:           Incheba - Autosalón
Sprievodný program: AutosalónSP pdf
Cena vstupného:      5 € resp. 3 €

Výstavná plocha:       40 000 m2
Vystavovateľov:        148
Značiek:                   42
Slovenských premiér: 74

 

Galéria - Peter Briatka

 

Galéria - Pavol Obora