1. Zimný MTB Maratón 2012 PDF Tlačiť E-mail

 

Tento víkend sa uskutočnil 4. ročník jedinečného podujatia 1. Zimný MTB Maratón & RUNNING Trophy 2012. Zimné horsko-cyklistické podujatie je jediným svojho druhu v slovenskom a stredoeurópskom regióne. V sobotu (21.01.2012) sme sa zúčastnili prvej časti podujatia – Zimného MTB Maratónu.

Tento ročník organizátori rozhodli pripravili kombináciu MTB + BEH. Veľkou novinkou bolo, že sa z kapacitných dôvodov spolu s celou organizáciou presťahovali do Bratislavy na Železnú Studničku, konkrétne na lúku Snežienka umiestnenú za Rotundou.

Spoločenskú a kultúrnu záštitu nad podujatím preberali predseda Bratislavského Samosprávneho Kraja, Pavol Frešo spolu s primátorom hlavného mesta Bratislavy - Milanom Ftáčnikom.

 

 

 

Minulý týždeň, po zhliadnutí fotogalérií z predchádzajúcich ročníkov, okamžitom skontrolovaní diára a zistení, že nemám žiadne plány som sa skontaktoval s Polal-om, či sa mu nechce ísť fotiť. Súhlasil, a tak sme ešte dohodli podrobnosti a v sobotu ráno sa stretli na mieste.

Pri červenom moste som bol pomerne skoro. Uvedomujúc si pozitíva pohybu na čerstvom vzduchu (a bol riadne čerstvý) som sa vybral ku štartu peši. Asi po polhodinke chôdze sa spoza zákruty vynorila cieľová rovinka a veľký biely stan.

 

 

Išiel som priamo k organizátorom, ktorí mali plné ruky práce. Chystali občerstvenie, začínala sa rozbiehať registrácia, otvárali servisné a predajné stánky. V príjemne vykúrenom stane som sa stihol spoznať s ďalším fotografom. Od organizátora sme dostali reflexné vesty a kontakt na šoféra. Prešli sme si program podujatia a orientačné požiadavky na miesta fotenia. Riadne označení sme sa presunuli do Press centra kde sme počkali na Polal-a. Keď sa zložil aj on vydali sme sa zdokumentovať postupne sa napĺňajúci, no i tak stále poloprázdny stan.

 

 

 

 

Asi 15 minút pred štartom sme sa opäť obliekli, ovešali sa technikou a vybrali na štart. Súťažiaci už boli pripravení na štartovej čiare. Pavol Frešo stihol povedať pár slov na úvod a spolu s moderátorom privítali Milana Ftáčnika. Krátko po tom (presne s úderom 11-tej hodiny) organizátori odštartovali Zimný MTB maratón.

 

 

 

 

Týmto sa začal maratón pre cyklistov a šprint pre nás – fotografov. Rýchlo sme zistili kde je šofér s autom, naskákali dnu a ponáhľali sa smerom k občerstveniu na Bielom Kríži. Nepodarilo sa nám ale prísť predbehnúť cyklistov, a tak sme museli počkať kým prejdú týmto úsekom a budeme môcť pokračovať v ceste. Využili sme to a spravili pár záberov práve tu – na zľadovatelej ceste.

 

 

 

Keď prešiel posledný súťažiaci, mohli sme sa pustiť ďalej na cestu smerom na Biely Kríž. Na najbližšom križovaní trate však opäť boli cyklisti rýchlejší, a tak nám opäť predurčili miesto fotografovania.

 Letmý pohľad na hodinky a na harmonogram pretekov napovedal, že Biely Kríž nestíhame. Museli sme si vybrať – Biely Kríž alebo cieľ. Zvíťazil cieľ. Opäť sme naskákali do auta a ponáhľali sa späť. Víťaza sme nestihli. Rozdelili sme sily. Polal rozložil blesky a išiel fotiť umývanie bicyklov. Ja som nafotil príchody do cieľa, rozhovory do kamier, úsmevy na všetky strany a zvítania s najbližšími.

 

 

 

 

Unavený z vláčenia techniky a neustáleho naskakovania a vyskakovania z auta som sa tešil keď sa zložím a v kľude si sadnem. Myslím, že ten pocit pozná každý, kto už niekedy musel fotiť v časovej tiesni. Tentokrát sme už vošli do zaplneného stanu. Usadili sme sa v Press centre a chvíľku si oddýchli. Dlho sme však neposedeli ...to viete – vyhlasovanie výsledkov a sprievodný program.

 

 

 

 

 

 

Aj keď v stane bolo teplo a dobrá nálada, mali by sme sa rozlúčiť. Ešte nás čakala dlhá cesta domov. Vonku sa medzičasom zotmelo, rozsnežilo. Jednoducho počasie, že by človek ani psa nevyhnal von.

Na záver musím dodať, že ďakujeme organizátorom za výborné zvládnutie akcie, spôsob jednania a ústretovosť. Za seba poviem, že som sa si dobre zafotil, a veľa sa naučil - o fotení na snehu, fotení cyklistiky a rýchleho športu na veľkých okruhoch (tratiach).

Dúfam, že sa nabudúce uvidíme, priatelia.

Text: Peter Briatka
Foto: Peter Briatka, Pavol Obora

Fakty:

Miesto konania:        Bratislava, Železná Studnička, Cesta Mládeže - Snežienka
Dátum:                   21.01.2012
Čas:                       8:30 – 18:30

Počasie:                 Slnečno, postupne zamračené, večer sneženie
Teplota:                -3°C - +5°C
Vlhkosť vzduchu:    73% - 93%

Organizátor:           Občianske združenie Maratón, Stupava;
Užitočný link:          www.stupavskymaraton.sk

Dĺžka trate:            29 km                                            
Prevýšenie trate:    650 m                                              
Prihlásených:          421
... z toho muži:      385
... z toho ženy:      36
Súťažiaci aj z:         Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Maďarsko,...

Vykurovaný stan:    20x50 m s podlahou pre 1500 ľudí
Iné zabezpečenie:   VIP, Press centrum, kryté stráženie bicyklov, umývanie bicyklov, veľkoplošná LED stena, TOI TOI.
Moderátor:            Peter Pinďo Lengyel
Sprievodný program:    ohňová show, diskotéka, detský kútik (skákací hrad, trampolína), vyhliadkové lety vrtuľníkom a balónom, vyhliadkové jazdy lanovkou, exhibícia konskej polície mesta Bratislavy

Účastníci:              Peter Briatka (PaPi), Pavol Obora (Polal)
Telo:                    Nikon D300s, Nikon D5000, Nikon D90
Objektívy:             Samyang 8 mm, Tokina 11-16 mm, Nikkor 16-85 mm, Nikkor 70-300 mm; Nikkor 24-70 mm; Nikkor 105 mm;
Blesky:                 Nikon SB 900; Yongnuo YN 467;
Iné:                     monopod; káblová spúšť;

Zaujímavosti (orientačne):

Celková odjazdená vzdialenosť:               12209 km (vzdialenosť z Bratislavy do Buenos Aires)
Priemerná rýchlosť:                               16,5 km/h
Celková spotrebovaná energia:               1680000 kJ = 1,7 GJ = 401241 kcal
Rovnaké množstvo energie sa uvoľní z:    168 kg dreva alebo 48 m3 zemného plynu
Rovnaké množstvo energie obsahuje:      1542 hamburgerov McDonald
827 čokolád Milka
414 kg zemiakovej kaše
101 kg cukru
3428 kg šalátových uhoriek alebo
1000 l Coca-coly

 

 

Galéria fotiek