Keď sa povie FOTOZÁHRADA-REPORT-28.05.2011 PDF Tlačiť E-mail

 

Pár mesiacov dozadu by mi spojenie slov foto a záhrada nič nehovorilo. Po 28. máji sa však zapísalo do povedomia nielen mojej, organizátorov, ale i verejnosti. Niektorí ho prijali s nevôľou, iní s nadšením. Nuž, napriek tomu, že zorganizovanie tejto výstavy fotografií vyvolalo kontroverzné reakcie a emócie, Fotozáhrada je tu.

Chceli sme pripraviť podujatie, ktoré zaujme, výstavu, ktorá svojím charakterom nie je na Slovensku cudzia. Po dlhších úvahách vyhral osvedčený projekt výstavy fotografií na verejnom priestranstve, ktorý prebieha vo viacerých mestách našej krajiny každý rok.

 

 

Keď sme vyberali dátum (lebo miesto konania bolo viac ako jasné), orientovali sme sa na počasie, ktoré je už viac rokov v tomto regióne pravidelne nemenné. Koniec mája a začiatok júna býva teplo, niekedy až priveľmi, naopak, v prvých týždňoch mája a neskoro v júni býva zima a sychravo. Počasie vyšlo presne podľa našich predpokladov. Teplúčko, príjemný vetrík fúkal a fúka takmer od polovičky mája až po dnes. S výnimkou jedného jediného dňa. Uhádnete? Ak tipujete 28 máj, deň výstavy fotografií, trafili ste presne. Som detailista, takže upresním... piatok 30°C slnečno, sobota 13°C dážď, vietor, nedeľa 24°C slnečno.

Ráno bolo ideálne. Pod mrakom, teplota okolo 15°C s prísľubom, že i tentokrát sa napriek kuvičej predpovedi meteorológov bude dvíhať. Ako hovorí jedno porekadlo, nikdy never nikomu, ani sebe samému. Pre istotu na seba navliekam všetko možné ako pilot RAF za druhej svetovej (tam sa vraj v lietadlách ešte nekúrilo), ako štít beriem starý parazól s jedným nalomeným rebrom (odpusť Marcel).

V Medickej sa postupne schádzajú všetci dvanásti statoční, a s obavami vyzerajú nepriateľa, dažďové kvapky, ktoré sa ešte dovtedy ukrývajú niekde v diaľke nad Karpatami. Podobne ako obrancovia Verdunu v roku 1916, ktorých onedlho zasypalo vyše milióna granátov, ani my sme netušili, koľko miliónov kvapiek vody o chvíľu zasiahne pozície Fotozáhrady. Ruka v ruke sa robili posledné úpravy.

 

 

Video report z tejto vynikajúcej akcie - Autor: Petra Rusnáková

Registrácia bola stanovená na desiatu hodinu a tridsiatu minútu. To už viac ako pol hodinu intenzívne pršalo. Okrem nás a priateľov z karloveského ateliéru do tej doby boli v záhrade len dva drozdi, jedna vrana a SBS-kár, ktorý keď odomykal záhradu sa nestačil diviť, čo za blázni to tam v sobotu ráno pobehujú.

Sedel som na stoličke pod dáždnikom a tváril sa ako čínsky boh pomsty, ktorý rozmýšľa nad tým, komu sa má odplatiť za toto nádherné počasie. Pri pohľade na kolegove holé nohy, ktorý prišiel v kraťasoch som sa hneď začal cítiť lepšie. Darmo, ľudské emotívne pochody sú u každého jednotlivca takmer rovnaké.

Kratučko pred pol jedenástou som sa prebral zo zadumania. Začali sa objavovať ľudia, akoby vyrastali z práve pokropenej trávy. A niektoré osôbky boli celkom chutné čučoriedky. Nastal čas aktivity.

 

Spoločne sme pomáhali pri inštalovaní kolekcií fotografií, bolo treba ponaťahovať ostatné siete, vystavovateľov pribúdalo. Všetci sme v tej chvíli mali jediného spoločného nepriateľa, počasie. Bojovali sme proti nemu všetkými dostupnými igelitovými prostriedkami. Na čas sa zdalo, že nad niektorým z nás začal víťaziť, no o chvíľu, po morálnej a fyzickej vzájomnej podpore si ten mokráň uvedomil, že sa len zbytočne hádže o zem. Ešte chvíľu to skúšal, no potom mu začali dochádzať sily. Zdalo sa, že náš nepriateľ si ešte pred obedom vykrúti krk.

Porota prišla v zložení viac ako hviezdnom. Kam sa hrabe superstar. Mená hovoria za všetko. Julo Kotus, profesionálny fotograf, člen APFSR; Aňa Struhárová, profesionálna fotografka, QEP, členka APFSR; Michaela Bosáková kurátorka a projekt manažérka SEDF.

Okrem profesionálnej poroty, sa zišla už ráno i tá naša, amatérska. Tvorili ju všetci členovia NOBAF-u, bez ohľadu na to či je niekto vo výbore, alebo len čakateľ. Mohli sme si to dovoliť, je nás skutočne len o čosi viac ako trpaslíkov v záhrade, dokonca i „snehulienku“ máme. Výber najlepšieho autora vystavených fotografií porotou NOBAF, tak nabral reálny smer.

 

Žiaľ, museli sme zrušiť niektoré sprievodné avizované akcie. Iste by išlo maľovať na tvár, fotografovať sa navzájom v improvizovanom ateliéri, no tieto a ostatné aktivity boli určené návštevníkom podujatia, ktorých odradilo práve nepriaznivé počasie. Sám by som sa do tejto sloty nevyhnal, keby som nepatril k organizátorom.

Krátko po obede sa skutočne počasie umúdrilo. Aj keď stále teplota nestúpala, občas vykuklo slniečko a mraky prinášajúce dážď zmizli kdesi smerom na juho-juhovýchod. Ale čo tu machrujem, radšej ukážem rukou. Zmizli tadeto!

 

Foto: Pavol Gálik

Začalo hodnotenie poroty. Sám som sa účastnil iných podobných výstav, preto som očakával podobný prelet porotcov nad fotografiami, ako je to zvykom inde. Prerátal som sa a odozva zo strany vystavovateľov na seba nedala dlho čakať. Porota hodnotila VŠETKY vystavené fotografie kus po kuse. Pri jednej kolekcii strávila desať minút, pri inej aj pol hodiny. Ako dokumentujú priložené snímky, vystavovatelia ich hodnotenia prijímali v plnej miere, a boli radi za každé, nielen pochvalné slovo.

A o toto nám išlo priatelia. Keď pošlete svoje fotografie niekde na web, zväčša sa k fotografii vyjadrí kopec kamarátov, nepriateľov, prajníkov i závistlivcov. Slovo skutočného majstra fotografie sa objaví len veľmi, veľmi zriedkavo. Viem, pýtate sa teraz, nestačilo by len veľmi? Nie opakujem veľmi, veľmi zriedkavo. Ide práve o to, že svoje fotografie prinesiete na trh, ako tú kozu čo má len dva zuby, alebo capa, čo je výstavný kus. O obidvoch si myslíte, že sú jedineční a práve tu sa vyjadrí skutočný odborník, ktorý dokáže zistiť, že tá koza má síce len dva zuby (aj keď nemusí ústa otvoriť), ale má väčšiu hodnotu ako ten nádherný cap čo sa hodí len ako modelka do bulváru.

 

Tajomstvo a čaro vystavovanej fotografie a hodnotenie odborníkov spočíva v tom, že oni sami pravdivo odhaľujú spôsob zhotovenia fotografie (v dnešnej dobe sa dá počítačovo docieliť rôznych efektov), vy sami aktívne prezrádzate svoje výrobné tajomstvá i pred ostatnými účastníkmi, vystavovateľmi alebo návštevníkmi a čo je najhlavnejšie, tým sa takto všetci učíme a obohacujeme. Podľa mňa fotograf, ktorý verejnosti poskytne geniálnu fotografiu a nie je ochotný sa podeliť o spôsobe jej vzniku, nie je fotograf. Výzvy, uznania vyššie méty, to je to čo by nás malo hnať vpred. Ostatné ľpenie na dosiahnutých úspechoch, či už z hľadiska fotografie, podujatí alebo z obavy konkurencie, je krokom späť.

Aby som nezabudol tak ako sa mi to stáva pravidelne každý rok na výročie nášho sobáša, na podujatí fungovala i tretia porota. Vystavovatelia hodnotili fotografie sami medzi sebou, podobne tak mohli urobiť i návštevníci, ktorí krátko po konci nebeského sprchovania začali do Medickej záhrady prichádzať. Účastnícka cena bola udelená podľa hodnotenia vystavovateľov a návštevníkov.

 

Foto: Pavol Gálik

Pred konečnou rekapituláciou víťazov a cien, by som chcel za našu organizáciu ešte raz takto oficiálne poďakovať porote, všetkým sponzorom, každému vystavovateľovi osobne za to, že náš projekt podporili, že napriek nepriazni počasia boli ochotní prísť a zúčastniť sa.

Verím, napriek tomu, že sme podujatie zorganizovali pod veľkým psychickým tlakom, nikto zo zúčastnených nič nespozoroval. Išlo nám skutočne len o pohodovú akciu, ktorá by bola prínosom pre tých, ktorým fotografia učarovala na celý život.

Či tomu tak skutočne bolo, posúdia sami účastníci individuálne, vrátane nás, organizátorov. Máme ešte veľa plánov a predstáv, ktoré chceme v budúcnosti realizovať. Dúfam, že sa na nich uvidíme opäť, kedy nám bude priať počasie, priazeň osudu, i ostatní kolegovia z brandže.


Prehľad ocenených, sponzorov a cien

 

Odborná porota

1. miesto: Peter Blahák

2. miesto: Veronika Klimonová

3. miesto: Dušan Dvořáček

 

Účastnícka cena

Mária Švarbová

 

Hodnotenie NOBAF-u

Majo Eliáš

 

Sponzori

Olympus, Lowepro, ePhoto.sk, ephotoshop.sk, Fotolab, Minimax, IPM, Slovart, New Atelier.

 

Udelené ceny

Outdoorový kompaktný fotoaparát  Olympus mju 3000, Brašňa stealth reporter d 300 AW, Statív Velbon Sherpa 250 R, 2 x monopod, 2 x odrazná doska 2v1 80cm, 2x čistiaca sada, poukážky na tlač fotografií (2x50€, 2x 40€ 2x30€), 3x nákupné poukážky v ephotoshop.sk (zľava 10,- EUR pri nákupe nad 200,- EUR), brašňa Crumpler SLR Top Loader , 6 ks zaujímavých kníh  a poukážka na 3-hodinové fotografovanie v ateliéri

 

Súťaž Naj-Cvak

Ak máte svoje vlastné zábery z akcie, môžete sa ešte zapojiť do výberu najlepšieho záberu, ktorý bude ocenený členmi klubu. Fotografie môžete posielať na adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. Veľkosť max 1000px jedna strana, 500 kb do 19.6.2011. Výherca obdrží poukážku na trojhodinové fotografovanie v novom atelieri - NEW ATELIER.sk

 

 

 

Autor reportu: Pavel Ondera

Autor videa a strih: Petra Rusnáková

Grafická úprava reportu: Katarína Ončáková, Radovan Mišík

 

Prídite vystaviť Vaše fotografie aj do Trnavy 18:06.2011 (fotoklub IRIS) a 25.06.2011 do Bratislavy (fotoklub FOPA).

 
Pár reportážnych fotografií z podujatia Fotozáhrada 2011


Foto: Rudolf Baranovič:

 

Foto: Peter Briatka :


Foto: Pavol Gálik :

Foto: Peter Škodáček :

 

 

 

 

Foto: Jana Sedláková :

 

Viac fotografií nájdete tu: LINK1,LINK2,LINK3