Foto v záhrade 2013 PDF Tlačiť E-mail

 

...do tretice všetko dobré...

 

 

Hoci majú neprofesionálni fotografi veľa virtuálnych možností odprezentovať verejnosti svoju tvorbu, myslím si, že ak môžu, veľmi radi sa zúčastnia podujatia "naživo". Pretože výstavy fotografie či už v prírode alebo galérii ponúkajú príležitosť osobne sa stretnúť so svojimi kolegami, porozprávať sa a konfrontovať svoju tvorbu. Podujatí podobného druhu nikdy nebude dosť.

 

 

Tohtoročný september bol pre nás už tretím ročníkom súťažnej fotovýstavy. Samozrejme, akciu sme pripravovali s časovým predstihom a už aj o niečo skúsenejší. S obavami sme však opäť očakávali predpoveď počasia i keď nás už vrtochy prírody neprekvapia, pretože prvý ročník sme absolvovali v intenzívnom májovom lejaku. Po tejto skúsenosti sme si vybrali september, ktorý je známy svojou ustálenosťou. Nesklamal minulý rok a ani tento. Hoci bol chladnejší, slniečko sa na nás usmievalo celý deň.

Sobota vždy láka polihovať dlhšie pod perinou, ale my sme si opäť privstali, aby sme stihli do začiatku registrácie natiahnuť siete. Spolu s nami vstávali aj vegáni, ktorí neďaleko od nás pripravovali stany pre kuchyňu. Tohtoročnú Foto v záhrade sa nám totiž podarilo zorganizovať v spolupráci s Vegánskymi hodmi. A tak mali tentoraz vystavujúci fotografi, ako aj návštevníci v Medickej záhrade jedinečnú príležitosť - "nakŕmili" nielen svoje žalúdky, ale aj ducha.

Vďaka hodom sme očakávali väčšiu účasť ako po minulé ročníky, avšak skutočnosť predčila naše očakávania. Spolu so zaregistrovanými fotografmi online na našej webovej stránke www.fotovzahrade.sk ich malo byť sedemdesiatdva. Nakoniec niektorí neprišli a na sieť zavesilo svoje fotografie šesťdesiatpäť autorov.

 

Snažili sme sa držať zverejneného programu a zbytočne výstavu nenaťahovať, ale aj tak sme boli v časovom sklze. Z jednoduchého dôvodu - fotografie boli také úžasné, že sme im chceli a museli venovať viac pozornosti a nehodnotiť ich len na prvý pohľad. Vysokú úroveň vystavovaných fotografií skonštatovala aj odborná porota v zložení Julo Kotus, Aňa Struhárová a Miška Bosáková. Mali neľahkú úlohu vybrať tých naj autorov. Patrí im veľká vďaka nielen od nás, že sa tri hodiny venovali posudzovaniu fotografií a diskusii s autormi. Ľahké sme to nemali ani my, nobafáci, dohodnúť sa na troch najlepších. Návštevníci mohli tiež hodnotiť fotografie a dať bodík tej, ktorá ich najviac zaujala alebo sa im páčila.

Prechádzali sme uličkou, prezerali fotografie na obidvoch stranách, až sme prišli na koniec, kde vešala svoju tvorbu ako jedna z posledných Katarína Selecká. Jej štyri fotografie na seba upozorňovali, pretože boli iné ako ostatné. Lipicanské kone a ich žriebätká sa na fotografickom papieri vznášali akoby v rannom opare. Pri pohľade na ne som si nevdojak spomenula na titul jednej Kunderovej knihy. Melanchólia a ľahkosť bytia sálajúca z fotografií bola až neznesiteľná... v dobrom zmysle slova. Katarína Selecká sa zúčastnila už prvého ročníka našej Foto v záhrade a vtedy ju porota veľmi skritizovala. Bola z toho smutná, ale určite ju to "nakoplo". Druhý ročník vynechala, prišla na tretí a... Z výhry - fotoaparátu Sony - má obrovskú radosť.

Pekný deň bol ako stvorený prežiť ho vonku, ale veľmi nepomáhal fotografiám. Slnečné svetlo dopadajúce na "chrbty" niektorých fotografií im robilo medvediu službu, pretože ich obsah narúšal tieň siete. Premýšľam, ako by sme to mohli ovplyvniť budúci rok. Asi si objednáme difúzne svetlo - počasie pod mrakom.

V našej Foto v záhrade sa predstavila svojimi fotografiami aj skupina autorov, ktorí si dali názov Photologue. Prezentovali sociálnu fotografiu na jedinečnej úrovni. Každá jedna ich obrazová výpoveď provokovala k zamysleniu.

Samozrejme, nechýbali ani starí známi, ktorí boli už na predchádzajúcich ročníkoch. U niektorých som nielen ja skonštatovala progresívny vývoj. Viacerí zase nesklamali svojou kvalitou, ale už ani neprekvapili. Zo žánrov bol hádam najviac zastúpený sociálny dokument. Menej bolo napríklad architektúry, abstraktu či zátišia.

Očakávania vystavujúcich autorov sme splnili určite v tom, že si mohli opäť vypočuť neformálny názor odbornej poroty na ich tvorbu.Je to náš "zlatý klinec" programu Foto v záhrade, na ktorý sa aj v budúcnosti budeme sústreďovať. Už teraz máme v zásobe ďalšie vylepšenie. V nemalej miere sme určite potešili víťazov hodnotnými cenami, ktoré sa nám aj tento rok podarilo pozháňať vďaka pochopeniu sponzorov.

Zopár tohtoročných organizačných chybičiek krásy budúci rok určite nezopakujeme a do štvorice to bude dobré tiež... Tešíme sa na vašu účasť už teraz. Dobré svetlo!

Text: Daniela Bartošová -  Foto: Boris Cambel, Pavol Obora

 VÝSLEDKY:

Cena NAY Elektrodom Katarína Selecká
1. miesto odborná porota Patrícia Bandžuchová
2. miesto odborná porota Ladislav Maďar
3. miesto odborná porota Matej Michalík
1. miesto fotoklubu NOBAF Koloman Wagner fotoklub: B&W
2. miesto fotoklubu NOBAF Lenka Pravdová
3. miesto fotoklubu NOBAF Peter Dobiš fotoklub: Photologue
1. miesto hodnotenie návštevníkov Martin Ferenčík
2. miesto hodnotenie návštevníkov Matej Michalík
3. miesto hodnotenie návštevníkov Tomáš Schiller
čestné uznanie Boris Bunčák fotoklub: Photologue
čestné uznanie Martin Sekér
čestné uznanie Koloman Wagner fotoklub: B&W
čestné uznanie Matej Reviliak
čestné uznanie Veronika Korbačková fotoklub: Photologue

Taktiež nás zaujali: Eva Nemcová, Laco Maďar, Ivona Púčiková, Juraj Marec, Alena Červeňanská, Lukáš Gál, Veronika Klimonová, Tibor Cibira, Rudolf Baranovič, Ľuboš Žákovič a ďalší...

 

GALÉRIA:

 

ĎAKUJEME SPONZOROM a PARTNEROM: