Foto v záhrade 2012 PDF Tlačiť E-mail

 

Na našu hlavnú akciu roka sme sa pripravovali už od januára. Ďalší ročník súťaže v Medickej záhrade uzrel svetlo tejto jesene. Pravda, poviete si, ďalšia súťaž odmenená symbolickými cenami... tých súťaží sa na nás valí dnes a denne desiatky. Nielen z médií, ale v podstate každá firma vyhlasuje súťaž o najhodnotnejšie ceny. Jeden za najhodnotnejšie pokladá balíček kozmetiky, bez ktorej zaručene ostarnete už o mesiac, iný ponúka hektoliter minerálky s podmienkou, že si ju musíte prísť prevziať osobne k žriedlu vysoko v horách, ďalší vám zavolá, že ste vyhrali luxusný pobyt v Nízkych Tatrách, stačí aby ste len ...

A práve tieto tri bodky bývajú kameňom úrazu. Skryté podmienky už neraz dostali nejedného šťastného výhercu. Podmienky súťaže NOBAF však boli jasné a nezavadzajúce. Poďme pekne po poriadku, devätnásť nasledujúcich fotografií dokumentuje atmosféru v Medickej záhrade 15.9.2012.

 

 

Podmienkou súťaže bola registrácia. Samozrejme len pre vystavujúcich. Návštevníci ako táto mladá dáma v koči sa registrovať nemusela, napriek tomu sa pre istotu na registračnom mieste pristavila.

 

Registrácia, hlavná a jediná podmienka účasti v sebe zahŕňala uvedenie mena a priezviska, aj keď doklady, ktoré by potvrdzovali pravosť uvedených údajov sme nepožadovali. Mohli ste sa zaregistrovať vopred mailom, alebo si dať na čas a prísť až na miesto činu. Registračné poplatky, tak bežné u iných organizátorov sme nepožadovali. Vaša identita nám bola šumafuk až do okamihu pokiaľ ste nevyhrali niektorú z hodnotných cien, ktorých sme tento rok rozdali za vyše dve tisíc eur, kvôli poriadku ste potom museli odhaliť svoje pravé ja.

 

Už pri registrácii získal každý účastník malé pozornosti od našich sponzorov. V taške (akože ináč z igelitu), si našiel drobnosti, ktoré potešia, zvlášť ak sú zadarmo. Inak zadarmo tu toho bolo viacero. Káva, čaj, minerálka, tatranka, alebo pekné počasie, ktoré sme minulý rok ponúknuť nemohli.

 

Umiestnenie vlastných fotografických diel na pripravenú sieť mal každý účastník už vo vlastnej réžii. Vždy tu ale bola možnosť požiadať niektorého z usporiadateľov o pomoc, ale siete sme dávali do takej výšky, že problémy nemal nikto a inštalácia prebehla hladko. Keďže registrujúci prišli pomerne skoro, na jednom konci sietí sa už hompáľali fotografie a na jej opačnom ešte prebiehala finalizácia uchytenia.

 

Bazár. Nie, to nie je záber z najväčšej burzy v Bratislave.  Bazár je názov kapely, ktorá sa na našu akciu prepravila zo sto kilometrov vzdialeného Komárna. Skupina preferuje folkovú tvorbu z vlastnej dielne, všetci prítomní boli príjemne prekvapení. Dokonca i ja, čo mám hudobný sluch ako bulgog.

 

Náš vyhradený priestor v Medickej sa pomaly začína zapĺňať. Prichádzajú návštevníci, miešajú sa s vystavovateľmi v nedefinovanom pomere. Atmosféra medzi napnutými sieťami ani zďaleka nepripomína atmosféru v sietiach rybárskych lodí severného Atlantiku, kde vládne chaos a stres. Tu je pohodička a radosť. Z pekného dňa, muziky, pohody a samozrejme vystavených fotografií.

 

Bazár pridáva na obrátkach. Jej traja členovia, ktorí sú súčasťou väčšieho zoskupenia tej istej kapely, zaujali prítomných, ktorí to svojim potleskom dali aj patrične najavo. Kvôli atmosfére parkovej výstavy prišli v komornejšom zložení. Viac o tomto folkovom zoskupení hrajúcom spolu od rokov osemdesiatych (čo je bratku už 30 rokov!), sa dočítate na ich webovej stránke.

 

Plné nasadenie folkového muzikanta.

 

Jeho kolega je na tom rovnako. U hudby to ani inak nejde. Vlastne ak chcete byť jednotka, ide to vôbec inak ako bez plného nasadenia?

 

Poďme teraz k najmladším účastníkom akcie. Mamina si vybrala tento deň dobre. Možno z jej syna raz bude druhý Kulišev, možno iba taký nadšenec ako sme my, v NOBAF-e. Každý z nás bol nejakým spôsobom formovaný už v detstve. Mne mama z obavy o môj život zrušila moju túžbu po novom bicykli ako odmenu za vysvedčenie a presvedčila ma, že fotoaparát je lepšia voľba. A tak to v živote chodí. Niekto potom kradne, iný bicykluje, ďalší hrá tenis, jeho rovesník naháňa baby, iný pije jak dúha a fotograf fotí.

 

A takto nejako sa rodí nový génius fotografie!

 

"Tak babka, nič zvláštne sa tu nedeje. Zopár fotiek, nič moc. Nechápem z čoho je mama taká nadšená! Na budúci rok určite vyhrám ja. Požičiam si od mamy mobil a odfotím teba s dedom!"

 

Asi pred dvomi hodinami sa pristavil pán v bledom (na fotografii vpravo) u registračného stánku, ktorý sa ešte len staval. Zaujali ho siete a živo sa vypytoval čo sa tu chystá. Keď nám na seba prezradil, že sa fotografiou zaoberá celý život, vedeli sme, že sa nachádzame na jednej lodi. Svoj prísľub vrátiť sa a hodnotiť vystavené diela splnil do bodky. Nevieme kto to v skutočnosti bol, ale ak sme len tomuto jednému človeku v túto sobotu urobili radosť, stálo nám to za to!

 

Začíname hodnotiť. Vystavovatelia medzi sebou, návštevníci po obdržaní troch nalepovacích fotobodov.  Neskôr sa i my, členovia NOBAF-u vyberáme s papierikmi k fotografiám, kde si zapisujeme čísla svojich favoritov. Na tráve za stánkom už ležia pobalené ceny. Ich rozdelenie podľa čo „najobjektívnejšieho“ subjektívneho hodnotenia z našej strany je na spadnutie. Ostatné je v rukách odbornej poroty a hlasujúcich návštevníkov.

 

Debaty pri vystavených fotografiách neberú konca. Každý má iný pohľad, každý iné videnie sveta okolo seba. Nehovoriac už o štýloch ktoré preferujú, o vlastných skúsenostiach a odbornosti. Aj keby to boli naslovovzatí svetoví fotografi, vystavením vlastných fotografií na tejto pôde musia v konečnom dôsledku prijať hodnotenie jak odbornej poroty, tak i laickej verejnosti. Hra je hra a súťaž je súťaž.

 

Právo hodnotiť bodmi návštevníka sme neupreli žiadnemu. Vek tu nehrá podstatnú roľu. Samozrejme, že batoľatám sme body k hodnoteniu neposkytovali.

 

Kapela Bazár hrá svoju poslednú pesničku a nastupuje hodnotenie poroty. Tu už netreba sprievodnú hudbu. Prichádza čas, kvôli ktorému sa sem účastníci Foto v Záhrade zišli.

 

Skúste osloviť profesionálneho fotografa, aby vám zhodnotil vašu tvorbu. Ide o vec takmer nemožnú, pokiaľ nemáte dostatok konexií a finančných prostriedkov. Tu na akcii Foto v Záhrade sa aj nemožné stáva skutočnosťou. Členkou poroty bola Aňa Struhárová, člen Asociácie profesionálnych fotografov Slovenska APFSR s titulom Qualified European Professional Photographer. Ďalšou porotkyňou bola kurátorka Stredoeurópskeho domu fotografie Michaela Bosáková a trojicu uzatváral člen Asociácie profesionálnych fotografov Slovenska APFSR, Julo Kotus.

 

Každej vystavenej kolekcii venovali svoj čas. Približne päťdesiatke vystavovateľov sa venovali svojimi komentármi takmer štyri hodiny. Každý si vypočul nielen názor na vystavené kolekcie, ale, a to je hlavné, rady ako ďalej v tom ktorom smere, čo treba zlepšiť, čoho sa vyvarovať a ako byť na budúci rok o krok ďalej.

 

Text: Pavel Ondera

Foto: Boris Cambel, Pavel Ondera

 

Výsledky Foto v záhrade 2012

1. miesto odborná porota    Mária Švarbová

2. miesto odborná porota    Matej Michalík

3. miesto odborná porota    Patrícia Bandžuchová

 

1. miesto fotoklubu NOBAF    Dorota Budziňáková

2. miesto fotoklubu NOBAF    Karol Križan

3. miesto fotoklubu NOBAF    Michal Matloň

 

1. miesto hodnotenie návštevníkov    Mária Švarbová

2. miesto hodnotenie návštevníkov     Marián Burcl

3. miesto hodnotenie návštevníkov     Radimír Siklienka

 

čestné uznanie    Tomáš Susko

čestné uznanie    Bohuslav Číčal

čestné uznanie    Eva Nemcová

čestné uznanie    Michal Matloň

čestné uznanie    Barbora Bartošová