Juraj Šida - PROFIL PDF Tlačiť E-mail

 

Narodil som sa v Liptovskom Mikuláši, kde som navštevoval gymnázium  M.M. Hodžu. Momentálne som študentom 4. ročníka Geodézie a kartografie na STU so zameraním GIS (Geoinformatika). Medzi moje koníčky patrí fotografovanie, cestovanie, cyklistika, volejbal, príroda, kamaráti a kultúra. Som veselý a spoločenský človek a vraj aj celkom výrečný, čo občas popieram :D.


Ku fotografii som sa dostal už ako malý chlapec. Vždy ma to akosi priťahovalo. Moje prvé snímky vznikali na jednoduchom kompakte, kde síce nebol manuálny režim, no už to vo mne vzbudzovalo zvedavosť o technické pozadie celého procesu vzniku fotky. Postupne som sa začal serióznejšie zaujímať o fotografiu, čítať články a po kúpe ultrazoomu  s manuálom pre oca som mohol začať experimentovať s časom a clonou. To ma priviedlo k serióznejšiemu foteniu a utvrdilo ma v mojej záľube. Na 18-te narodeniny som dostal najlepší darček, aký som si mohol len prijať. Prvú zrkadlovku – Nikon D5000, na ktorý ešte stále fotím. Mojím prvým objektívom bola Sigma 18-200mm, potom Tamron 90mm f2,8 a nedávno mi pribudol do zbierky aj širokáč Tamron 10-24mm.


Medzi moje obľúbené žánre patrí fotenie krajinky, architektúry, občasne aj macro či street. Fascinuje ma krása prírody či prchavých okamihov rôznych kútov sveta, ktoré veľmi rád navštevujem. Medzi miesta, ktoré ma okúzlili a zanechali vo mne dojem patrí hlavne Škótsko, v ktorom som mal možnosť byť 2 mesiace. Ďalšími zaujímavými miestami, na ktoré rád spomínam, nie len pre fotografickú atraktivitu, ale aj bohatosť zážitkov s nimi sa spájajúce, sú napr. Monaco, Barcelona, Paríž, Belgicko či Rodos s jeho údolím motýľov alebo Amsterdam plný detailov a nikdy nekončiacich krásnych zákutí. V budúcnosti by som rád spoznal rozmanité krajiny a ich kultúry a zachytil tieto okamihy nielen pre seba a rodinu, ale aj širokú verejnosť a naučil sa čo najviac o fotografii a rôznych technikách.

 

Príroda a cestovanie

Makro

Architektúra

Iné